Bugün,
Ana Menu
Anasayfa
Yöresel Haberler
Hava Durumu
Sinema
Astroloji
Eğlence
Oyun
E-Kart
Forum
Turizm
Hoteller
Rent A Car
Turizm & Seyahat
Restaurant & Cafe
Trabzon Hakkında
Kültür
Tarih
Coğrafya
Resimler
İçerik Ortakları
Sağlıkonline
Şiir Sitesi
Hukuk Rehberi
Tıkabasa.com
ankara evden eve nakliyat
seo
Anket
--Anket Güncellenmektedir.--
E-Bülten
 Kaydınızı yapın.,Bizden haberdar olun.
 


Sağlık
Sağlık Konuları
38 bin bebek 1 aylık olmadan ölüyor
 

21.05.2019

DİYARBAKIR (İHA) - Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan "Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu", anne ve bebek ölümlerini önleme konusunda ilgili tüm kesimlere önemli görevler düştüğüne dikkat çekiyor.

Raporda, Türkiye'de her yıl 1 milyon 400 bin bebeğin dünyaya geldiği, bunlardan 38 bininin 1 aylık olmadan öldüğü, bebek ve çocuk ölümlerinin yüzde 50'sinin ana sebebinin beslenme yetersizliği, bebek ve çocuk sağlığı için en temel konunun ise aşılar olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yer alan ve Bakanlığın hazırladığı "Anne ve Çocuk Sağlığı Raporu"nda, ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin canlı doğum gerçekleştiği belirtilerek, bu bebeklerin yaklaşık 38 bininin 1 yaşına gelmeden hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Bir yaşından önce ölen bebeklerin yaklaşık 22 bininin ise 1 aylık olmadan hayata gözlerini yumdukları bildiriliyor. 1 aylık bebek ölümlerinin yüzde 66'sının ilk 1 haftada gerçekleştiği vurgulanan raporda, Türkiye'de bebek ve çocuk ölümlerinin önemli bir bölümünün korunabilir hastalıklar sonucu gerçekleştiği ve anne sütü, takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolünün, bebek ve çocukları ölümlerine yol açan birçok hastalıktan koruduğuna dikkat çekiliyor.

Anne sütünün, içerdiği 100'e yakın yararlı maddeyle bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek besin olduğuna değinilen raporda, anne sütüyle beslenen bebeklerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları bildirildi. Raporda, hamile tüm bayanların gebelikleri süresince hekim kontrolünde olmaları ve doğumlarını bir sağlık kuruluşunda yapmalarının, anne ve doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğuna işaret edilerek, "Gebelik süresince anne adayının bir sağlık personeli tarafından düzenli olarak izlenmesi, anne ve doğacak bebeğin yaşamını olumsuz etkileyebilecek sorunlar için önlem alınmasını sağlıyor. Hamilelik süresince düzenli olarak yapılan hekim kontrolüyle anne ve bebekte ortaya çıkan kansızlık, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, erken doğum, annenin gebelik zehirlenmesi ve 'düşük doğum ağırlıklı bebek' gibi anne ve bebeği etkileyen hastalık ve durumlar önceden fark edilerek önlem alınabilir" deniliyor.

İLK GEBELİK YAŞININ 20'NİN ALTINDA GERÇEKLEŞMESİ RİSKLİ

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, annenin ilk gebelik yaşının 20'nin altında gerçekleşmesinin 'ani bebek ölümleri' açısından önemli bir risk olduğu belirtilerek, hamileliği süresince sağlık personeli yardımı almayan ve doğumunu evde, sağlık personeli desteği olmaksızın gerçekleştiren annelerin bebeklerinin çok önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğuna vurgu yapıldı.

Annenin gebelikleri arasındaki sürenin kısalığının, ani bebek ölümleri açısından bir risk olduğuna işaret edilen açıklamada, 2 doğum arası olması gereken ideal sürenin 2 yıl olduğu kaydedildi. Raporda, annenin doğumdaki yaşının 35 ve üzerinde olmasının, doğum sırasında gerçekleşen 'anne ölüm oranları'nda 3.11 kat artışa yol açtığına dikkat çekilerek, doğumların aralıklandırılmasının anne ve bebek ölümlerini önlediği ifade edildi.

BCG verem, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, kızamık ve hepatit B aşılarının tamamının sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı merkezlerinde ücretsiz yapıldığı vurgulanan raporda, "Bakanlık olarak bebek ve çocuklarımız için uyguladığımız aşılama takvimine göre aileler bebekleri doğar doğmaz hepatit B, 2 ay dolunca BCG verem, difteri-boğmaca-tetanos karma aşısı, ağızdan çocuk felci aşısı, hepatit B, 3 ve 4 ay dolunca, difteri-boğmaca-tetanos karmayla ağızdan çocuk felci aşısı, 9 ay dolunca kızamık ve hepatit B, 16-18 ay dolunca yine difteri-boğmaca-tetanos karma aşısıyla ağızdan çocuk felci pekiştirme dozunu ücretsiz yaptırabilmektedir. Okul dönemi çocuklar için ilköğretim birinci sınıfta 'Erişkin Tipi Difteri Dozu' içeren tetanos-difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık ve verem aşıları uygulanmaktadır" ifadesine yer verildi.

Toplam Okunma Sayısı : 4711  /   Eklenme Tarihi: 14.01.2006

Sitemizde Kayıtlı Diğer Salık Başlıkları
Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?
Temel Besin Olarak Ekmek Ve Diğer Tahıl Ürünleri Başta Geliyor
Sağlıklı yaşamak için bunları yapın!
Yüksek Ateş
Göz Tembelliği ve Tedavisi
Doğum sonrası eski forma dönmek
Panik Atak
Rahatlama Aracımız Masaj
Sinüzit ve Tedavisi
Bizle Yaşayan Diyabet
Ses Kısıklıkları
Kulak kaşımak Tehlikleli
Kışın artan cilt hastalıklarına karşı önlemler
Çocuk Felci
Ah Şu Sivilceler
Kolesterol Nedir?
Göz sağlığımız: Katarakt
Bel Ağrılarına Kolay Önlemler
Reflü Hastaları İçin
Aman Grib'e Dikkat
Bel Fıtığına Dikkat!..
Ufak ideal egzersiz reçeteleri
Çocuklarda Kekemelik Problemi
Bilgisayar Kullanırken Bunlara Dikkat
Paralar Mikrop Yuvası
Alternatif Tıp: Akapuntur
Diş Çürüğünü Yabana Atmayın
Hayatımızın Anlamı: Su
Sporun Hayatımıza Etkileri
Kalbiniz için altın öğütler
İdrar kaçırmalarda egzersizin önemi
Benler ve Deri Kanserleri
Öpücük hastalığı
Grip neden öldürür?
Sinüzit nedir?
Burun tıkanıklığı nedir ? Ne zaman önemlidir ?
Bu salgın başka salgın
Grip aşısı hakkında 30 soru ve yanıtı
Öksürük tipinden hastalık teşhisi
Ateşiniz varsa nedeni de vardır
Hastalık olmadan da öksürük olabilir
Sigara içmek özgürlük mü?
Tatilde kulaklara dikkat
Kanser için 'önlenmesi mümkün' 9 risk faktörü
Koku duyunuz çalışıyor mu?
Bu da papağan hastalığı
Koku hastalıkları ve tedavisi
Babam ve Oğlum'da tıbbi yanlış
Kulak, burun ve boğazda yabancı cisimler
Soğuk algınlığının yarattığı sorunlar
Soğuk ürtikeri
Ağız Kokusu (Halitozis)
İnsan ayaktan, at tırnaktan üşür
Orta Kulak İltahapları
Horlama ameliyatları hakkında
Kanserle savaşan besinler
Aliminyum kaplar sağlığa zararlı
D vitamini kanser riskini azaltıyor
Çocuğunuza zaman ayırın
Kaybedilen eller yeniden hayat buluyor
Cildinizi koruyarak solaryuma "evet" deyin
Soğuk havalarda yüz felcine dikkat
Ayna karşısında vakit harcamaya paydos
Horlama hakkında bilinmesi gerekenler
Güçlü olanın ruh sağlığı bozulmuyor